Osłona przeciwsłoneczna oraz softbox

Osłona przeciwsłoneczna, nazywana też kloszem obiektywu, wkłada się do czołowej strony obiektywu i hamuje rozproszone światło, powodując odblaski na zdjęciach. Wspomaga także zabezpieczać obiektyw przed ewentualnym pęknięciem. Wpływa też korzystnie na jakość fotografii. Stąd tak chętnie stosowana jest przez wielu fachowych fotografów.

Czy rozumiesz w jaki sposób funkcjonuje softbox? Jest on zamontowany z przodu stroboskopu, aby kształtować oraz proporcjonalniej emitować światło. Niejednokrotnie są one zaopatrzone w środku w srebrzysty produkt, który wspomaga odbijać wiązki światła oraz zapewnia równomierne emitowanie materiału dyfuzyjnego z przodu. Ów materiał dyfuzyjny staje się skutecznym źródłem oświetlenia. Dlatego że osiągnięte źródło wiązek światła jest w tej sytuacji dużo silniejsze niż goły stroboskop, jakość oświetlenia przeobraża się z twardego na miękkie.

Dzięki rozproszonemu światłu powstają miękkie cienie. Jest to stosowane w przypadku większości gatunków fotografii, tymczasem przede wszystkim portretów. Rozproszone światło jest produkowane przez odbijanie wiązek światła od sporej powierzchni, albo przez wykorzystanie sporego kawałka półprzezroczystego materiału między światłem a obiektem. Działa to identycznie, jak w przykładzie nieznacznej warstwy chmur, która rozprasza oświetlenie słoneczne i wywołuje subtelne, miękkie oświetlenie.

Ogromnie interesująco wychodzą ujęcia z bliska zwierząt – przede wszystkim oczu. Chociaż nie jest to proste do osiągnięcia, jednak realne. Postaraj się dotrzeć do pułapu oczu zwierzęcia. Manualnie dopasuj punkt autofokusa, który będzie odpowiadać pułapie oczu zwierzęcia. W momencie gdy pozostawisz to aparatowi, aby dopasować punkt AF, przypuszczalnie skupi się on na części zwierzęcia, jaka będzie najbliżej oka obiektywu – i prawdopodobnie będzie to pazury.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s